Życie ekologiczne w Warszawie
Kontakt
News

Wybór szkoły języków obcych – na co zwrócić uwagę?

Wybór szkoły języków obcych – na co zwrócić uwagę?

Wystarczy w sierpniu wybrać się na dłuższy spacer po mieście, a niemal na pewno wrócimy z niego z garścią różnych ulotek, wśród których przynajmniej na jednej będzie się reklamować jakaś szkoła językowa. Złośliwi mawiają nawet, że sierpień to tak zwany „sezon na leszcza”, czyli na poszukiwanie osób dających się skusić albo ofertą nauczenia się języka obcego (z reguły angielskiego) w jeden miesiąc, albo bardzo niską ceną za dany kurs językowy. Nie znaczy to, że wszystkie ulotki są tylko bezwartościową makulaturą, ale warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących wyboru dobrej szkoły językowej. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

  1. Po pierwsze zawsze najważniejsze są nasze własne oczekiwania i potrzeby: trzeba sobie bardzo szczerze odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań. Przede wszystkim musimy określić, jaki tryb nauki wolimy – intensywny czy normalny? Czy potrzebujemy kursu specjalistycznego (branżowego), czy raczej chodzi o ogólne zaznajomienie się z językiem? Jeśli w zupełności wystarczy nam kurs ogólny, nie ma potrzeby decydować się na kurs specjalistyczny i na odwrót.
  2. Bardzo ważnym czynnikiem, który ułatwi podjęcie decyzji, jest metoda nauki, jaką stosuje dana szkoła języków obcych. Dobrym wyborem są szkoły językowe bazujące na sprawdzonych, popularnych metodach oraz na uznanych powszechnie za skuteczne metodach autorskich (dobrym przykładem tej drugiej jest sieć Empik School, gdzie stosowana jest metoda INSELL – Interactional Sequential Language Learning).
  3. Z powyższym powiązana bezpośrednio jest także kolejna rada: zawsze należy zasięgnąć opinii o danej placówce – jeśli istnieje dłuższy czas, to bez problemu będziemy w stanie dotrzeć do opinii na formach internetowych, a być może nawet ktoś z naszego otoczenia (rodzina, znajomi, współpracownicy) korzystał z usług szkoły językowej, której ofertą jesteśmy zainteresowani. W takim przypadku informacje z pierwszej ręki mogą się okazać bezcenną pomocą przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnej placówki.
  4. Warto mieć na uwadze, że renomowane szkoły języków obcych w Warszawie zatrudniają wyłącznie lektorów z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym i posiadających kwalifikacje do prowadzenia kursów językowych. Taką szkołą jest np. Empik School. Mało znane szkoły bazują zwykle na studentach lub native speakerach wykształconych w zupełnie innych kierunkach (np. technicznych), przez co nauka nie jest efektywna, a zajęcia są mało ciekawe.
  5. Trzeba także pamiętać, że w myśl starego porzekadła „co za dużo, to niezdrowo”. Grupy nie powinny być zbyt liczne ani zbyt małe – w obu przypadkach kursanci tracą, a efektywność nauki spada. Zazwyczaj przyjmuje się, że idealna grupa to od 5 do 10 osób, jednak nie więcej.
  6. Bardzo dobrym pomysłem jest zorientowanie się, co mamy zagwarantowane przez szkołę w cenie kursu – niektóre szkoły języków obcych zapewniają sporą liczbę materiałów dodatkowych. Nauka języka angielskiego jest o wiele efektywniejsza, jeśli mamy możliwość korzystania na przykład z platformy online do samodzielnych ćwiczeń, bezpłatnej biblioteki czy dodatkowych materiałów edukacyjnych dostarczonych przez szkołę.
  7. Jednym z ważniejszych czynników, szczególnie dla osób pracujących, jest lokalizacja samej placówki – siłą rzeczy nie wszystkie szkoły języków obcych w Warszawie są zlokalizowane w sposób dogodny dla wszystkich potencjalnych kursantów. Położenie w pobliżu stacji metra albo w innych łatwo dostępnych komunikacyjnie miejscach jest jednak zdecydowanym atutem, bo pozwala oszczędzić nasz najcenniejszy zasób: czas.

Kiedy podejmiemy już decyzję, pozostaje do zrobienia jeszcze jedna istotna rzecz – warto mianowicie wybrać się osobiście na miejsce i na własne oczy skonfrontować reklamę (i tę z ulotki, i z Internetu czy innych źródeł) z rzeczywistością. Jeśli natkniemy się na coś, co budzi nasz niepokój, powinniśmy zrezygnować z usług danej szkoły językowej od razu i poszukać innej oferty. Co powinno nas zaniepokoić? Na przykład kiepskie zaplecze sanitarne dla kursantów, ciemne, kiepsko oświetlone sale wykładowe, stare i niewygodne krzesła oraz ławki, brak możliwości dostosowania planu zajęć do naszych potrzeb albo podejrzanie niska (lub wysoka) cena kursu.

Wybór dobrej szkoły językowej nie jest zatem, jak widać, zadaniem prostym, ale warto zainwestować w tę decyzję trochę czasu i wysiłku, ponieważ od efektów nauki nierzadko zależy nasza przyszłość – zarówno zawodowa, jak i ta jak najbardziej prywatna, życiowa. A w lepsze życie zawsze warto inwestować.

0 komentarzy