Życie ekologiczne w Warszawie
Kontakt
News

Mieszkaj cieplej – mieszkaj eko

Najwięcej energii zużywamy na ogrzewanie mieszkania !!!

Inwestor, lokalizacja, okoliczna infrastruktura, cena za metr kwadratowy – to nie wszystkie elementy, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, szukając nowego mieszkania. Niezwykle istotny jest również standard budynku, czyli między innymi sposób jego ogrzewania. Czym kierować się przy wyborze mieszkania – podpowiadają w specjalnym poradniku „Mieszkaj ciepło!” eksperci kampanii Warszawskie Ciepło.

Na koszyk stałych opłat, jakie co miesiąc muszą być regulowane z domowego budżetu, składają się m.in. opłaty za prąd, gaz, ciepłą wodę, centralne ogrzewanie. Biorąc pod uwagę dane GUS-u, można zauważyć, że łączny udział wydatków na użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii wzrasta: w 2009 roku ogółem o 0,8% (w tym na energię elektryczną o 0,6%) w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł 19,7% . W większości polskich gospodarstw domowych jest wiele sprzętów elektronicznych i elektrycznych, jednak najwięcej energii zużywamy na ogrzewanie – stanowi ono aż 71% udziału w całkowitym zużyciu energii przez gospodarstwa domowe . Poszukując odpowiedniego mieszkania do zakupu czy wynajmu, warto sprawdzić przyszłe koszty eksploatacyjne, których istotnym elementem są koszty ogrzewania.

- Osoby kupujące mieszkanie, bez względu na to, czy jest to inwestycja z rynku wtórnego, czy z pierwotnego, powinny zwrócić uwagę na dwa czynniki. Po pierwsze, w jaki sposób budynek będzie zasilany w ciepło – czy za pomocą instalacji elektrycznej, czy będą to indywidualne kotłownie korzystające z gazu lub oleju opałowego, czy też będzie to ciepło sieciowe z miejskiej sieci ciepłowniczej. Po drugie, powinny zapytać dewelopera lub administrację o efektywność energetyczną budynku, np. czy przeszedł on termomodernizację – wyjaśnia Piotr Stachowiak, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło.

Ceny energii elektrycznej i paliw wykorzystywanych do produkcji ciepła, jak na przykład gazu, czy oleju opałowego, są bardzo zróżnicowane. Wiedząc, w jaki sposób blok jest ogrzewany, możemy oszacować przyszłe koszty eksploatacyjne.

- Do ogrzania mieszkania o powierzchni 50 m2 zużyjemy ok. 32 GJ przez cały rok. Użytkownicy ciepła sieciowego za taką ilość energii zapłacą ok. 1 013 zł netto rocznie (węzeł odbiorcy). Osoby korzystające z ogrzewania gazem wydadzą w skali roku więcej o ok. 530 zł netto, a energią elektryczną – o ponad 2000 zł netto – wylicza Marcin Pałczyński, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło.

Ciepło sieciowe jest tańsze od ciepła pochodzącego z indywidualnych kotłowni zasilanych gazem o ok. 35%, od oleju opałowego o ok. 60%, a w przypadku ogrzewania energią elektryczną nawet o ok. 70% .

Poza kosztami ogrzewania, warto również zwrócić uwagę na względy ekologiczne. Wiele rozproszonych kotłowni generuje większe zanieczyszczenie środowiska.

- Duże, profesjonalne źródła, takie jak elektrociepłownie czy ciepłownie, produkujące ciepło, które trafia do sieci, przestrzegają norm związanych z ochroną środowiska, m.in. korzystają z zaawansowanych technologii oczyszczania spalin. Dodatkowo, w przeciwieństwie do lokalnych kotłowni, podlegają zasadom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Środowiska dotyczącym standardów ich emisji – dodaje Piotr Stachowiak.

Co jeszcze wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie? Na pewno istotna jest efektywność energetyczna budynku. Współcześnie budowane osiedla są bardziej energooszczędne – zużywają 22% energii mniej, niż te budowane przez 1985 rokiem. Jest to związane przede wszystkim z jakością używanych obecnie materiałów, takich jak izolacje termiczne ścian czy nowoczesne i szczelne okna. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, powinniśmy zwrócić uwagę na stan okien, instalację grzewczą i ocieplenie budynku. Zapytajmy, czy budynek przeszedł termomodernizację.

- Najwięcej ciepła w mieszkaniu tracimy przez okna – im większa powierzchnia okien, tym więcej wydamy na ogrzanie pomieszczenia. Istotne jest, by były one szczelne – wymieniając nieszczelne okna na nowe, możemy zmniejszyć straty ciepła przez nie nawet o połowę. Sprawdźmy również, czy grzejniki działają prawidłowo i mają sprawne zawory termostatyczne, które pozwolą nam na regulację temperatury i ekonomiczne gospodarowanie ciepłem – wyjaśnia Marcin Pałczyński.

Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie ogrzewane ciepłem sieciowym, możemy mieć pewność, że jest to niezawodny i bezpieczny w eksploatacji sposób ogrzewania. Nie będziemy martwić się o dostawy ciepła, konserwację urządzeń ani ich obsługę, a wszystkie te czynniki zapewnią nam komfort cieplny w nowym lokum.

Poradnik dla osób kupujących mieszkanie „Mieszkaj ciepło!” dostępny jest pod adresem www.warszawskiecieplo.pl

CZYTAJ TAKŻE:
naturalne poduszki z gryki
O modzie na LED, czyli ekologia i design
Eko Prasowanie
Dpmy ze słomy

Tagi: , , , , ,

0 komentarzy