Życie ekologiczne w Warszawie
Kontakt
News

Klimatyczne Stare Bielany

Klimatyczne Stare Bielany

Stare Bielany to wyjątkowa dzielnica Warszawy, którą z pewnością docenią osoby lubiące odkrywać nietypowe pod względem turystycznym rejony. Przedwojenne wille, latarnie gazowe i spokojna atmosfera to idealne miejsce na wieczorny spacer. Można tu odetchnąć po intensywnym całodniowym zwiedzaniu i poznać Warszawę od innej strony, często nieznanej nawet jej rodowitym mieszkańcom.

Stare Bielany leżą w północnej części Warszawy i są doskonale skomunikowane z centrum (można dojechać tu metrem w kilkanaście minut). W przeciwieństwie do zatłoczonego, głośnego śródmieścia o nowej, dość chaotycznej architekturze, na Starych Bielanach można poczuć ducha prawdziwej przedwojennej Warszawy, ponieważ większość starych zabudowań dzielnicy nie została zniszczona podczas walk toczonych podczas drugiej wojny światowej. Niezwykłego uroku Starym Bielanom nadają latarnie gazowe delikatnie oświetlające wąskie, stare uliczki. Tego typu oświetlenie to prawdziwy unikat w stolicy, a także w całej Polsce, warto więc zarezerwować wieczór, by móc je podziwiać. Spacer można zacząć od brukowanej ulicy Płatniczej biegnącej od skrzyżowania z Aleją Zjednoczenia. Niska, przedwojenna zabudowa w stylu dworkowym i zabytkowe wille z pewnością przypadną do gustu miłośnikom architektury. Stare latarnie gazowe zapalane są ręcznie przez latarnika, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość tego miejsca. Ulica Płatnicza prowadzi do Placu Konfederacji. Można na nim zjeść kolację w jednej z okolicznych restauracji, które doskonale wpisują się w tutejszy paryski klimat. Warto odwiedzić także rzymskokatolicki kościół św. Zygmunta górujący nad Placem konfederacji zbudowany w latach osiemdziesiątych XX. wieku. Choć w te rejony łatwo dojechać z centrum, warto zatrzymać się w apartamencie usytuowanym na bezpośrednio Starych Bielanach. Jeśli chodzi o mieszkanie na doby, Warszawa oferuje szeroki wybór niestandardowych lokalizacji, także w tej części miasta. Można zatrzymać się w mieszkaniu lub apartamencie na jednej z zacisznych uliczek w pobliżu metra.

Stara część Bielan to z pewnością miejsce warte odwiedzenia, choć próżno szukać go w wielu standardowych przewodnikach. Warto się tu wybrać, by poczuć atmosferę starej Warszawy, przenieść się w czasie spacerując po wąskich uliczkach i odkryć inną, spokojniejszą stronę stolicy.

0 komentarzy