Życie ekologiczne w Warszawie
Kontakt
News

Jak założyć własną firmę w Warszawie? – Kilka praktycznych wskazówek

Jak założyć własną firmę w Warszawie? – Kilka praktycznych wskazówek

Praca na własny rachunek to zawsze wybór wiążący się z dużym ryzykiem. Jednak możliwość realizowania pomysłów i bycia sobie szefem często rekompensuje wszelkie niedogodności. Warszawa jest miastem szczególnie atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym. Znajdziemy tu wszystko, co jest niezbędne dla prosperowania różnego rodzaju branży.

Pomysł, nazwa i logo firmy

Oprócz pomysłu bardzo istotna jest identyfikacja wizerunkowa firmy oraz jej nazwa, która najlepiej, aby była krótka i łatwa do zapisania. Nazwa w obcym języku to przede wszystkim konieczność dokładnego sprawdzenia jej znaczenia i tłumaczenia. Logo natomiast powinno być czytelne w każdej formie. Pomysł na własną firmę dobrze jest przeanalizować w oparciu o zapotrzebowanie na daną usługę czy produkty na rynku. Weryfikacja danych statystycznych, raportów a nawet badania i poszukiwania wykonane na własną rękę pozwolą nam na uniknięcie ewentualnych przyszłych niepowodzeń.

Siedziba firmy

Jeżeli nie dysponujemy żadną nieruchomością, która mogłaby posłużyć za biuro dla firmy lub charakter prowadzonej działalności nie pozwala nam pracować w domu dobrze skorzystać wówczas z bogatej oferty biur do wynajęcia w Warszawie. Przy czym ważne jest, aby wziąć pod uwagę usytuowanie – sąsiedztwo (czy w pobliżu nie znajduje się np. firma konkurencyjna dla naszej) oraz komunikację z innymi dzielnicami miasta. Jeżeli prowadzimy np. biuro podróży ważne jest, aby siedziba znajdowała się w centrum miasta, dla biura rachunkowego może to być specjalnie przeznaczona do tego dzielnica biznesowa. Pamiętajmy również, że aby założyć działalność pod konkretnym adresem musimy posiadać tytuł prawny do wynajmowanego lokalu.

Formalności

Zakładanie działalności gospodarczej to przede wszystkim wizyty w Urzędzie Miasta, Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie. Wypełniamy EDG-1, który dzięki ujednoliceniu dokumentacji zawiera w sobie już również: wniosek o wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej (EDG), wniosek o nadanie numeru REGON, zgłoszenie do US oraz do ZUS/KRUS. We wniosku tym, oprócz podstawowych danych takich jak nazwa i rodzaj prowadzonej działalności (PKD) musimy wpisać również adres jej prowadzenia, dlatego tak ważne jest ustalenie go na samym początku.

0 komentarzy