Życie ekologiczne w Warszawie
Kontakt
News

Ekologia a produkcja krzeseł

Ekologia a produkcja krzeseł

Świadomość ekologiczna Polaków rośnie. Nie wymagają oni już tylko produktów ekologicznych, ale także tego, aby cały proces technologiczny i produkcyjny był przyjazny środowisku. Dostrzegają to przedsiębiorcy z najprzeróżniejszych branż, a zatem także i producenci krzeseł. W jaki sposób trend ten uwidacznia się w ofercie takich firm jak na przykład Grospol?

Wszystko zaczyna się jeszcze na etapie produkcji, a właściwie wyboru odpowiedniego dostawcy surowców. Firma dbająca o ochronę środowiska zwróci uwagę na to: czy dysponuje on nowoczesną linią produkcyjną, czy stara się ograniczać wpływ swojej działalności na środowisko, czy w przypadku surowców odnawialnych, takich jak drewno, zajmuje się on także zalesianiem terenu, etc.

Producenci coraz częściej sięgają również po surowce, które później mogą zostać poddane recyklingowi. Mogą to być nowoczesne tworzywa, takie jak różnego rodzaju plastiki, lub klasyczne materiały takie jak drewno, stal czy aluminium. Nie dotyczy to jednak tylko stelaży, ale także tkanin na obicia, pianek, etc. W sklepach, np. Centrum Krzeseł, można znaleźć liczne modele, do produkcji których wykorzystano np. skórę ekologiczną. Niektóre tkaniny, np. Fame czy Flex, są droższe od typowych takich jak choćby Skaj, ale są zarazem bardziej przyjazne dla środowiska. Oczywiście, cechuje je także wysoka jakość, komfort i odporność na zniszczenia, ale dla osoby, dla której ekologia jest priorytetem, jest to po prostu już tylko miły bonus.

Warto też dodać, że niektóre przedsiębiorstwa wykorzystują recykling także i w produkcji. Przykładowo marka Nowy Styl w niektórych modelach stosuje odpadki drewniane i tekstylne przy wytwarzaniu baz dla kawiarnianych i kuchennych siedzisk (z tzw. elementów kompozytowych; firma dostała nawet unijną dotację na wprowadzenie nowej technologii do produkcji). Takie podejście jest nie tylko słuszne z ekonomicznego punktu widzenia. Jest także dowodem na to, że dla tego producenta ekologia ma znaczenie.

Kupując produkty w sklepach meblarskich, klient któremu bliska jest ochrona środowiska, powinien także zwracać uwagę na różnego rodzaju certyfikaty i oznaczenia. Wiele modeli w ofercie wspomnianego sklepu Centrum Krzeseł zawiera na przykład w swym opisie informację, że spełniają one normy ISO 14000. Normy te opisują różnego rodzaju aspekty produkcji i są związane z zarządzaniem środowiskiem. Innym wskaźnikiem może być na przykład znak Ecolabel, wprowadzony w 1992 roku. To europejskie wyróżnienie jest przyznawane wyrobom, które spełniają najwyższe normy środowiskowe. Jeśli symbol ten widnieje na jakimś produkcie, klient może mieć pewność, że towar ten nie jest szkodliwy dla środowiska i spełnia wyśrubowane kryteria. Co ważne, zostały one ustalone w porozumieniu przedstawicieli władz z konsumentami, producentami, handlowcami oraz organizacjami proekologicznymi. Znakiem tym opiekuje się specjalny komitet European Union Ecolabelling Board, uaktualniający kryteria zgodnie z nowymi możliwościami produkcyjnymi.

Wypada również podkreślić, że problematyka ekologicznego podejścia jest bliska także sprzedawcom. Starają się oni coraz częściej korzystać z tekturowych opakowań, które można kilkukrotnie wykorzystywać. Ograniczają także zastosowanie folii w czasie pakowania.

Jak więc widać, ekologiczne podejście jest obecne w produkcji krzeseł i firmy mają wiele możliwości realizacji trendów związanych z ochroną środowiska i odpowiedzialnym jego zarządzaniem. Świadczy o tym już sam fakt, że dużo większą rolę niż kiedyś spełnia recykling, a linie produkcyjne są stale unowocześniane. Wraz z rozwojem nowych technologii te tendencje będą się tylko pogłębiać. Klienta świadomego wagi problemów związanych z ekologią może to tylko cieszyć.

0 komentarzy