Życie ekologiczne w Warszawie
Kontakt
News

Bieganie w zgodzie z naturą – jak wybrać buty do trenowania w terenie?

Bieganie w zgodzie z naturą – jak wybrać buty do trenowania w terenie?

Początkujący biegacze często przy zakupie obuwia sportowego nie przyglądają się za bardzo jego właściwościom technicznym. Więcej uwagi kierują na wzornictwo oraz cenę danego modelu. Niestety jest to poważny błąd, który może później znacząco wpłynąć na komfort trenowania tej dyscypliny!

Co tu wybrać?

Odwiedzając dowolny sklep sportowy, w szczególności taki, który specjalizuje się w sprzęcie przeznaczonym dla biegaczy, można z łatwością zauważyć, że dział z obuwiem jest wyjątkowo rozbudowany. Nie dzieje się tak jednak ze względu na próby dopasowania do rozmaitych gustów. Przeciwnie, powodem tego stanu rzeczy jest konieczność dostosowania oferty do potrzeb biegaczy o zróżnicowanej budowie, odmiennych stylach biegania, a także terenie, na którym uprawiają tą dyscyplinę.

Powstaje pytanie: jak początkujący biegacz ma się w tym rozeznać i co będzie dla niego najlepsze? Cóż, przyjrzyjmy się tematowi i omówmy poszczególne rodzaje obuwia.

Pronacja i supinacja – o co chodzi?

Zanim przejdziemy do cech ważnych dla biegaczy trenujący blisko natury, zwróćmy uwagę na to, jak biegać zgodnie z naturą własną. Czyli ze specyfiką własnego organizmu.

Jedną z najczęstszych zagadek pojawiających się przed początkującym biegaczem jest terminologia związana ze sposobem stawiania stopy. Gdy wybiera się treningowe buty do biegania, sprzedawca często pyta, czy chcemy wybrać neutralne, pronujące czy supinujące. Może to brzmieć skomplikowanie, jednak rozwiązanie zagadki jest proste.

Pronacja to tendencja do kładzenia stopy wzdłuż jej wewnętrznej krawędzi. Rzadziej spotykana supinacja przeciwnie – polega na odruchowym lądowaniu wzdłuż krawędzi zewnętrznej. Z kolei „stopa neutralna” rzecz jasna oznacza standardowe lądowanie wzdłuż środka stopy.

Odpowiedni dobór butów pod tym względem ułatwia bieganie w terenie zarówno miejskim, jak i poza obszarem zabudowanym. Jest to po prostu bardziej wygodne dla samego biegacza.

Po szosie, w parku i w górach

Skoro już mowa o tym, że ruch na powietrzu może odbywać się na różnej nawierzchni, warto zwrócić uwagę, że buty do biegania różnią się także pod względem dostosowania do miejsc, w których będą użytkowane.

W przypadku używania butów do biegania w terenie typowo miejskim, najlepszym wyborem będą takie o podeszwie dość płaskiej, typowej dla obuwia startowego. Pozwala on na wygodne odbijanie się od wyrównanego podłoża.

Nas jednak bardziej interesuje bieganie blisko natury. Jeśli więc zamiast po szosie, wolimy trenować na utwardzonych, ale jednak ścieżkach, lepiej będzie postawić na podeszwę uniwersalną,mającą już pewne cechy obuwia terenowego. Z kolei jeśli bieganie ma się odbywać blisko przyrody (a więc gdy chodzi o eko bieganie w zgodzie z naturą), trzeba postawić na odpowiedni bieżnik, cechujący się dobrą przyczepnością.

Amortyzacja mocna czy lekka?

Odrębnym problemem jest to, czy lepiej wybrać buty do biegania posiadające solidne systemy amortyzujące, czy przeciwnie, zachować w tym umiar. Głównym celem amortyzacji w butach do biegania jest obciążanie stawów i ścięgien, a także ochrona przed przeciążeniem kolan. Z drugiej strony utrudnia prawidłowe zgięcie stopy. W tej sytuacji osoby, dla których bieganie to metoda na zwalczenie nadwagi, powinny wybrać mocną amortyzację. Lżejsze osoby, których celem nie jest odchudzanie i nie muszą aż tak uważać na obciążenie kolan, mogą zdecydować się obuwie umiarkowane pod tym względem.

Biegając w lesie i po górach pamiętajmy jednak i o tym, że niska amortyzacja daje lepsze czucie tego, co pod stopą i przekłada się na łatwiejsze łapanie równowagi – a to może być bardzo ważne.

Ochrona kostki

W przypadku biegania terenowego, w trakcie którego nawiasem mówiąc świetnie wzmacnia się odporność i hartuje organizm, przydatna może się tez okazać ochrona kostki. Jeśli jest ona w danym bucie stabilizowana, łatwiejsze jest unikanie kontuzji. Nie można jednak przesadzić – kostka powinna się dobrze trzymać, ale nie można pomylić stabilizacji z usztywnieniem.

Zapraszamy na www.360sklep.pl.

0 komentarzy