Życie ekologiczne w Warszawie
Kontakt
News

Aplikacja do zamawiania jedzenia, wyszukiwarka WiFi, dostęp do rozkładów jazdy – poznaj aplikacje, które ułatwią życie w miejskiej dżungli

Aplikacja do zamawiania jedzenia, wyszukiwarka WiFi, dostęp do rozkładów jazdy – poznaj aplikacje, które ułatwią życie w miejskiej dżungli

Życie w miejskiej dżungli stawia przed jej mieszkańcami wiele trudnych zadań. Zakorkowane ulice, przepełnione restauracje, zatłoczone metro – wielu z tych niedogodności można uniknąć, korzystając z możliwości, jakie dają aplikacje na smartfony, których zadaniem jest ułatwianie życia mieszkańcom miast.

Wśród dziesięciu najpopularniejszych aplikacji na Androida znalazły się dwie propozycje, które ewidentnie pomagają w poruszaniu się po miejskiej dżungli. Szczyt listy okupują narzędzia zakupowe i komunikatory, ale na uwagę zasługuje z pewnością Mobile MPK oraz jakdojade.pl. Pierwsza z nich zyskała popularność na poziomie 28 proc., natomiast drugą zainstalowało 33 proc. osób korzystających z Androida (w grupie wiekowej 24-34 lat)

Poruszanie się w miejskiej dżungli – przydatne aplikacje na telefon

Jakdojade.pl umożliwia znalezienie połączeń komunikacyjnych w kilkudziesięciu polskich miastach. Aplikację można zainstalować na wszystkich mobilnych systemach operacyjnych; można też skorzystać z usługi serwisu w sposób „tradycyjny” (za pomocą przeglądarki internetowej) lub na platformach społecznościowych. Serwis WWW odwiedza ok. 3 mln unikalnych użytkowników miesięcznie, a w połączeniu z użytkownikami mobilnymi liczba ta wzrasta do 17 mln osób miesięcznie. Wszystko to sprawia, że jakdojade.pl jest najpopularniejszym planerem podróży w polskim internecie, umożliwiającym sprawdzenie w czasie rzeczywistym, czy tramwaj lub autobus, na który oczekujemy, przyjedzie na czas.

Podobną aplikacją jest Mobile MPK firmy mobiCORE. Jak na razie można ją pobrać tylko na Androida. Z map czy wyznaczonych tras można także korzystać offline. Oczywiście, jak sugeruje to nazwa, Mobile MPK skupia się na wyznaczaniu tras i połączeń komunikacji miejskiej. Jest to niezwykle przydatne narzędzie nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców danego miasta, którzy wolą lub muszą poruszać się po swojej miejscowości bez samochodu. Użytkownicy powinni pamiętać, by co jakiś czas aktualizować rozkład jazdy komunikacji miejskiej, co zresztą jest niezwykle proste (odbywa się z poziomu panelu administracyjnego użytkownika).

Jedzenie na wynos, zakupy i wyszukiwarka Wi-Fi – jakie aplikacje ściągniesz na telefon za darmo?

Mieszkaniec miejskiej dżungli w swoich codziennych zmaganiach z rzeczywistością musi zdobywać pożywienie i inne łupy niezbędne do przetrwania. W tym przypadku jedną z aplikacji w kategorii „must have” jest z pewnością propozycja PizzaPortal.pl. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie chodzi tylko o wyszukiwanie i zamawianie tradycyjnego włoskiego placka z dodatkami. Nie jest to też zwyczajny serwis oferujący jedzenie na telefon. WarszawaPoznań, Kraków – właściwie każda aglomeracja, a także mniejsze miasta, są w jego zasięgu. Zyskujemy dostęp do największej liczby restauracji online różnego typu – od pizzerii, poprzez sushi, kebab, pierogarnie, fast foody aż po lokale wegetariańskie. Ta aplikacja gastronomiczna jest dostępna na wszystkie systemy operacyjne, a do jej głównych zalet można zaliczyć to, że mamy możliwość korzystania z menu tak wielu punktów gastronomicznych bez żadnych opłat. Ceny są takie same jak w lokalach, a płatności można dokonać za pośrednictwem systemu Paypal (oczywiście jest też możliwość płatności gotówką przy odbiorze).

Korzystając z mobilnych aplikacji ułatwiających życie w mieście, możemy bezproblemowo wybrać się na zakupy. Większość sieci detalicznych posiada już w swojej ofercie aplikacje na urządzenia mobilne, dzięki którym można udać się do sklepu z gotową listą zakupów, a dodatkowo zdobyć punkty lojalnościowe czy skorzystać z dodatkowych rabatów i kuponów zniżkowych. Np. sieć Żabka wprowadziła swój program lojalnościowy polegający na zbieraniu punktów za zakupy (a użytkownicy mobilni mają szansę na większą liczbę punktów) oraz codzienne, dodatkowe rabaty. Często też aplikacje sieciówek (Tesco, Żabka czy Carrefour) umożliwiają szybkie odnalezienie najbliższego sklepu danej firmy.

Najdalej w mobilnych zakupach online poszła sieć Tesco, która nie tylko oferuje możliwość kupna towarów online z dostawą do domu, ale także oddała swoim klientom specjalną aplikację mobilną do zarządzania zamówieniem. Za jej pomocą można m.in. skanować kody QR, by mieć dostęp do aktualnych informacji o produktach.

Aby jednak wszystkie te udogodnienia były dostępne, mieszkaniec miejskiej dżungli musi przede wszystkim zadbać o dostęp do sieci, by móc sprawdzić niezbędne informacje i wszystko dobrze zaplanować. Ale co zrobić, gdy znajdujemy się w obcej dzielnicy i nie mamy dostępu do internetu? Pomocna może być bezpłatna aplikacja WiFi Finder, która po zainstalowaniu szybko odnajduje najbliższe darmowe punkty dostępu. Narzędzie przyda się szczególnie osobom, które używając smartfonu czy tableta, nie posiadają w abonamencie wykupionego dostępu do sieci.

0 komentarzy