Życie ekologiczne w Warszawie
Kontakt
News

3 pomysły na ulokowanie gotówki

3 pomysły na ulokowanie gotówki

Inwestowanie z zyskiem wymaga wiedzy. Ona jest kluczem do sukcesu. Na początek należy jednak znaleźć odpowiednią lokatę kapitału. Każdy oczekuje odmiennych osiągnięć i ma własny styl inwestowania, więc nie można jednoznacznie wskazać uniwersalnej drogi do zarobku. Można za to odsłonić alternatywę dla ryzykownych parkietów giełdowych oraz „powolnych” papierów dłużnych.

 1. Luksusowe zegarki – czas na zyski

Czas to pieniądz i w przypadku zegarków takich producentów, jak: Patek Philippe, Rolex czy Ulysse Nardin, to powiedzenie w pełni się potwierdza. Ceny mechanicznych, ręcznie robionych czasomierzy osiągają pułap dziesiątek tysięcy dolarów. Czas sprawia, że najpiękniejsze i najrzadsze z zegarków zyskują na wartości. Kolekcjonerskie egzemplarze (np. Patek Philippe nr 2499) wyceniane są na aukcjach na 2 mln dolarów. Warto też wiedzieć, że przyrost wartości rynku zegarków kolekcjonerskich szacowany jest przez brytyjską firmę inwestycyjną Coutts na 176 proc. w latach 2005-2014. Można również dodać, że nie trzeba mieć milionów w portfelu – kilkadziesiąt tysięcy złotych i doradca z firmy inwestycyjnej, specjalizującej się w inwestycjach alternatywnych pomoże gładko wejść na ten rynek.

 1. Prestiżowe apartamenty na sprzedaż – Warszawa i nowa architektura

Inwestowanie w mieszkania to prawie zawsze dobry pomysł. Ale nie każda nieruchomość jest tak samo atrakcyjna. Na mieszkaniu na zielonych przedmieściach można zarobić, gdy kupi się je pod wynajem, ale w przypadku, gdy w nim się żyje – już niekoniecznie. Alternatywą są więc luksusowe apartamenty na sprzedaż. Warszawa posiada dwa prestiżowe mieszkalne drapacze chmur, które zdobią stołeczny horyzont:

 • zaprojektowany przez Helmuta Jahna, 160-metrowy Cosmopolitan Twarda 2/4,
 •  pobliski, wciąż budowany wieżowiec Złota 44.

Obie inwestycje napędzają zdaniem ekspertów KPMG rynek nieruchomości luksusowych w Polsce. Nic dziwnego – w przypadku Cosmopolitan Twarda 2/4 mowa bowiem o:

 • perfekcyjnie wybranej lokalizacji (w samym centrum Warszawy, ale jednak w zaciszu placu Grzybowskiego),
 • ponadczasowym projekcie, z całkowicie przeszkloną elewacją (niezrównane widoki na miasto),
 • otwieranych oknach (rzadkość w budynkach tej wysokości).
 • najlepszych materiałach wykończeniowych,
 • wyposażeniu apartamentów w sprzęt czołowych marek,
 • inteligentnym systemie zarządzania instalacjami w mieszkaniu (Home Management System),
 • dostępie do prywatnej strefy fitness oraz tarasu widokowego.

To wszystko podnosi wartość inwestycji. Jak szacują analitycy rynku nieruchomości, taki apartament (kupiony dla siebie, a nie pod wynajem) może zyskiwać na wartości nawet 10 proc. w skali roku. Jeśli dysponuje się kwotą od 1,5 mln złotych w górę, warto przemyśleć taką lokatę kapitału.

 1. Podpisy i pamiątki – sławy generują zyski

Zbieranie autografów nie kojarzy się z zarabianiem. Jednak rynek pamiątek i autografów słynnych ludzi to dynamicznie rozwijający się segment. Zdaniem Paul Fraser Collectibles, rynek autografów ma wartość ponad 4,5 mld dolarów. Ile można z tego uszczknąć dla siebie? Według indeksu ogólnoświatowej giełdy pamiątek i podpisów, PFC40 Autograph Index, nawet kilkadziesiąt tysięcy funtów brytyjskich w perspektywie dekady. Zanim jednak kupi się autograf jakiejś gwiazdy, warto tę decyzję skonsultować z ekspertem inwestycyjnym.

0 komentarzy